Mida on vajalik teada enne raadiopiirde süsteemi valimist


Raadiopiirete süsteemid jagunevad laias laastus kahte kategooriasse:

1) Juhtmevabad süsteemid

2) Antennijuhtmega süsteemid       
                             

Juhtmevaba koera raadiopiire võib tunduda lähemalt uurimata parem, mugavam ja lihtsam valik. Milleks näha vaeva juhtme paigaldamisega krundi piirile, kui saab ka ilma? Juhtmevabade raadiopiirete miinuseks on see, et nendega saab piirata ainult ringikujulist ala (enamik koduhoovid on nelinurksed) ning antud ala raadius on väike (ca 30m). Lisaks sellele ei ulatu juhtmevabade süsteemide signaal tõkete taha. Seega on juhtmevaba raadiopiiret mõistlik paigaldada lagedale „põllule”, kus puuduvad hooned ja muud signaali levikut tõkestavad objektid. Välja toomist väärib ka asjaolu, et korralike (mitte Hiinakate) juhtmevabade piirete hinnad algavad ca 400 eurost.

Mitmel pool soovitatakse raadiopiirde asemel kasutada kariloomadel kasutatavat elektrikarjust, soovitajateks enamasti elektrikarjuseid müüvad/tootvad ettevõtted. Kariloomadele mõledud elektrikarjusest saavad voolu kõik (lapsed, külalised jne). Elektrikarjuse puhul tuleb koera jaoks taralindist/juhtmest moodustada „sein”. Ühekordsest lindist/traadist poeb koer lihtsalt mööda. Lillepeenarde, basseinide, kasvuhoonete jms piiramisel ei tule elektrikarjuse kasutamine seega kõne allagi.

 

Hetkel on seega lemmiku liikumise piiramiseks kõige mõistlikum kasutada antennijuhtmega raadiopiiret. Enne koerale raadiopiirde valimist tuleks välja selgitada, kui pikalt on teil vajalik piirdejuhet paigaldada.


Piirdejuhtme pikkust on võimalik teada saada erinevate meetoditega:

  • Mõõdulinti või mõnd muud mõõtmisvahendit kasutades.
  • Arvutades. Krundi pindalast ruutjuure võtmisel saate teada krundi ühe külje pikkuse. Korrutades saadud numbri neljaga saate krundi ümbermõõdu.

Näiteks: √1000=31,62

31,62x4= 126,5

Seega 1000m2 krundi puhul läheb teil vaja 126,5m juhet.

Lisaks tuleb arvestada sellega, et juhet kulub ka juhtme vedamisel saatja (asub vooluvõrgu lähedal) juurest krundi piirini ja tagasi. Mitte ära unustada muude objektide piiramiseks vajaminevat antennijuhtme kogust. Enamasti on antennijuhe 100 meetristes rullides.

Kui te ei tea oma krundi pindala, siis saate selle järgi vaadata siit: https://kinnistusraamat.rik.ee/detailparing/Avaleht.aspx

  • Kasutades maa-ameti kaardirakendust. Aadressi otsingut (paremal servas) kasutades otsite ülesse oma krundi ning mõõdate soovitud vahemaad kasutades vahemaade mõõtmise tööriista ( joonlaua ikooniga pilt üleval servas).

Kaardirakenduse link: geoportaal.maaamet.ee/est/Teenused/Kaardirakendused/Maainfo-kaardirakendus-p106.html

Piirdejuhet on alati võimalik hiljem juurde osta ja süsteemile lisada.Piirdejuhtme pikkust on vaja teada raadiopiirde mudeli ja sobiva juhtme valikul. Juhtme jämedus/ristlõikepindala varieerub mudeliti ja sõltub selle pikkusest.


Erinevatel mudelitel kasutatavate juhtmete pikkuste ja ristlõike pindalade tabel.


*D-fence mudelitel saab kasutada 400-600m kontuuri puhul 1mm2 juhetAlati võib kõigil süsteemidel kasutada jämedamat juhet ka lühema kontuuri/perimeetri puhul.

Komplektide juurde kuulub enamasti kuni 100m juhet. Ülejäänud vajamineva juhtme leiate kategooriast raadiopiirete lisatarvikud. Kuna tegemist on tavalise vasest ühesoonelise juhtmega, on seda võimalik soetada ka elektri- ja ehituskaupade poest. Ühesoonelise juhtme asemel võib kasutada ka kiulist vasest juhet.

Enne ostu sooritamist olge teadlik sellest, kust te oma raadiopiirde ostate. Eestikeelse kodulehe on teinud mitmed Läti ja teiste riikide ettevõtted, mistõttu ei tähenda eestikeelne kodulehe sisu seda, et tegemist on Eesti ettevõttega.

Välisriigist ostmisel arvestage näiteks sellega, et garantiisse saatmine on teie jaoks kulukam ning et küsimuste tekkimisel ei saa te lihtsasti nõu küsida. Lisaks sellele eestikeelne kasutusjuhend puudub või nigel. Kasutusjuhend on aga raadiopiirde tähtis osa, kust leiate palju teile vajalikku informatsiooni.


Loe lisaks:

Raadiopiirde tööpõhimõte
Raadiopiire koerale – kuidas valida sobilik?
Raadiopiire-paigaldamine ja näidisjoonised
Klientide kogemuslood